Krakatoa – talk club s Petrom Sýkorom

Krakatoa talk club je séria večerov, počas ktorých sa raz mesačne predstavujú odborníci zo sféry umenia, vedy, alebo technológií. Vo vedeckých a technologických témach doteraz dominovali počítačová veda a digitálne technológie. V piatok 20. 9. sa prvý raz od výpočtov vzdialime a hlavnou témou bude biológia. Konkrétne syntetická biológia, teda vytváranie umelých živých organizmov alebo organických štruktúr, a jej využitie v umení. Že je to téma kontroverzná a zložitá je nám jasné a preto sme radi, že o nej bude hovoriť prof. RNDr. Peter Sýkora, PhD.

Peter Sýkora vyštudoval biológiu, no momentálne sa venuje najmä filozofii a bioetike. Je riaditeľom Centra pre bioetiku na Filozofickej fakulte Univerzity Cyrila a Metoda v Trnave. Hovoriť bude na tému Od biologického kybertextu ku genetickej poézii. Názov síce napovedá, že sa bude preberať kombinácia biológie a literatúry, vo mne však vyvoláva aj veľa otázok. Na otázku, čo je to kybertext sa dá rýchlo nájsť odpoveď už len na wikipédii.

Cybertext is based on the idea that getting to the message is just as important as the message itself. In order to obtain the message work on the part of the user is required. This may also be referred to as nontrivial work on the part of the user.

Ale akú formu nadobudne biologický kybertext a čo je to genetická poézia? Budú to gény uložené tak, aby sa v nich objavoval rým? Alebo tak, aby produkovali poéziu? A ak je to prvá možnosť, tak ako sa môžu gény rýmovať? Alebo to bude niečo úple iné, pri pohľade na čo pozorovateľa napadne, že je to “jedna báseň”? Čím ďalej sa nechám unášať svojou fantáziou, tým mám pocit že sa ocitám v plytšej vode. Našťastie do piatku už nie je ďaleko :)

So syntetickou biológiou sme sa už na Krakatoa – talk club okrajovo stretli, keď náš hosť Andrej Boleslavský spomenul nepriestrelnú kožu, projekt holandskej umelkyne Jalile Essaidi a amerického vedca Randyho Lewisa.

Bulletproof-skin[1]

 

Obrázok: nepriestrelná koža v akcii

Ďalším príkladom spojenia dizajnu, umenia a syntetickej biológe je projekt Synthetic Aesthetics. Jednoducho, je sa na čo tešiť. Genetická manipulácia je pre niekoho hriech, pre niekoho nádej, pre niekoho hrozba, prípadne spôsob, ako robiť umenie. Je faktom, že so sebou okrem veľa možností prináša aj potrebu zodpovedného prístupu a opatrnosti. Hosť, ktorý sa venuje filozofii a bioetike a zároveň je výborným rečníkom je pre nás ideálna možnosť, ako sa o tejto téme dozvedieť viac.

 Facebook Event

web Petra Sýkoru

rozhovor s Petrom Sýkorom pre denník SME

Comments